- 01máj2021
1. Šampón sa má striedať
Bežne dostupné šampóny z drogérie obsahujú okrem iného aj nezmývateľný silikón, ktorý má na svedomí krásne lesklé a hladké vlasy. Spočiatku si to neviete vynachváliť, no po istom čase sa práve tento silikón na vlasoch navrství a vytvorí akýsi obal, ktorý bráni vyživeniu a regenerácii. Tu zistíte, že niečo je iné, a teda len zhodnotíte, že je načase zmeniť šampón – „tento akosi prestal fungovať.“
A preto začnite používať profesionálnu prírodnú kozmetiku na vlasy, kde takýto problém nehrozí lebo tieto silikóny neobsahuje. Vyskúšajte šampóny KEVIN.MURPHY, ktoré nanajvýš neobsahujú ani sulfáty či parabény.
2. Je jedno aký šampón používame
Veď vy najlepšie poznáte svoje vlasy. Naozaj? Mám suché vlasy, prirodzene, kúpim si šampón na suché vlasy. Ale pravdou je, že hoci sú to vaše vlasy, nehľadíte na nich ako kaderník – odborník, ktorý vie ako správne urobiť diagnostiku, a preto častokrát si vyberiete nesprávne.
Niekedy nestačí čítať len nadpis šampónu, ale aj zloženie, či je to ozaj to pravé orechové pre vaše vlasy. Alebo to ešte stále môžete nechať na odborníka.
3. Potrebujem veľa šampónu
Ak si zadovážite šampón zo salónu, tak určite nepotrebujete. Profesionálna vlasová kozmetika má vyššiu koncentráciu, a preto Vám postačí asi taký obsah, aký ponúka jedna čajová lyžička. Samozrejme záleží na dĺžke a hustote vlasov. Nezabúdajte tiež, že vlasy je potrebné umyť vždy dvakrát. Nakoniec ich dostatočne opláchnite čistou vodou, aby ste sa úplne zbavili zvyškov šampónu. Správne umyté vlasy by mali vŕzgať.
4. Lesk vďaka studenej vode
Tak to je tu už ozaj dlho! Keď si uvedomíme ako pokožka reaguje na chlad, prídeme na to, že na svoju obranu začne produkovať viac mazu, ktorý ju bude chrániť pred chladom. Koniec koncov dosiahneme len lesk mastných vlasov. A to teda nebolo cieľom. Vlasy bez lesku sú výsledkom nedostatočnej hydratácie a nadmernej zaťaženosti vlasov.
5. Na koniec dáme masku
Ak si chceme dopriať kúpeľňový wellness a vlasom maximálnu starostlivosť, treba zachovať správne poradie prípravkov na vlasy. Samozrejme prvým a najdôležitejším je šampón, ktorý ako sme už spomínali, použijeme dvakrát. Dvakrát preto, že pri prvom umytí sa čistia vlasy od zbytkov stylingu a nánosov z prostredia. Pri druhom umytí už čistíme aj pokožku.
A práve tu je priestor pre masku. Áno, ešte pred kondicionérom! Maska na vlasy pôsobí hĺbkovo, regeneruje a následne použitý kondicionér vlas uzatvorí a vyhladí. Ak sa poradie vymení, nedostaví sa očakávaný výsledok. Myslíte na to.
6. Držať vlasy v turbane čo najdlhšie
Nič nepokazíme tým, že na 5 minút si vlasy necháme v uteráku. Avšak ak si pravidelne nechávate vlasy zamotané v turbane dlhšiu dobu, dosiahnete tak akurát zaparenie pokožky. Riskujete tiež svrbenie a nepríjemné vyrážky. Najlepšie je z vlasov odstrániť prebytočnú vodu uterákom a aspoň pokožku presušiť fénom, a to najmä ak máte dlhé a husté vlasy.
7. Nechať vlasy rozpustené, aby sa počas spánku nelámali
Je zrejmé, že ženy s kratšími vlasmi neriešia túto záležitosť, to skôr dlhovlásky. Pravdou je, že ani rozpustené ani utiahnuté vlasy nie sú správnym riešením. Najlepšie je vlasy si jemne zapliesť do vrkoča a hotovo.
8. Vlasy kulmujeme a žehlíme neumyté, lepšie držia
Nie je nič horšie ako takýmto spôsobom si dobrovoľne ničiť vlasy. Ak si myslíte, že nič zlé nerobíte, ste na omyle! Počas dňa sa na vlasy dostanú nečistoty z prostredia, prach, smog či vlhkosť a to ešte keď zažehlíte do vlasov, zhoršujete ich kvalitu.
Vlasy sa kulmujú a žehlia len umyté a čisté. Ochrana vlasov pred teplom, resp. prípravok na termoochranu určite nevynechajte. Samozrejme vlasy sú predtým vysušené alebo vyfúkané fénom. Nikdy nežehlíte ani nekulmujte mokré vlasy.
9. Suché vlasy z fénovania
Pozor! Vlasy nefénujeme bez použitia prípravkov na ochranu pred teplom. A po ďalšie, pokožku pod vlasmi je potrebné presušiť! O to viac pri hustejších vlasoch. Týmto predídeme tvorbe lupín alebo vyrážok, či nepríjemnému svrbeniu. Samotné fénovanie by nemalo trvať príliš dlho. Fén bez nadstavca nepoužívajte, pretože páli vlasy. Taktiež sa vyvarujte príliš blízkemu držaniu fénu pri hlave a nepoužívajte len teplý vzduch, striedajte s chladným.
10. Olej na celé vlasy
Olej je sám o sebe veľmi prospešný pomocník, no nie je jedno o aký olej na vlasy sa jedná a ani to, ako ho nanášate. Sú také, akým je napríklad aj kokosový olej, ktorý má široké využitie, no ale svojim zložením a veľkými molekulami nie je schopný preniknúť do vlasu. V dôsledku toho sa len vrství na povrchu vlasu a nijako ho nevyživuje. Aj tu platí, že je podstatné vedieť aký olej a ako správne ho používať. Ďalšia vec, nie u každého platí, že musí pôsobiť na celých vlasoch.
Pri jemnejších vlasoch olej aplikujte len do koncov a ešte lepšie urobíte, ak ho dáte do vlhkých.
11. Večer sa nečeše
Za akým účelom sa to stále tvrdí, nevieme. Čo však vieme je, že vlasy sa majú česať minimálne dvakrát do dňa. Ráno a večer. Práve večerným česaním pripravujete vlasy na spánok, odstraňujete z nich prebytočný styling a uľahčujete si ich úpravu na ďalší deň. Taktiež vyčešete všetky vlasy, ktoré počas dňa vypadli, čo je prirodzené, a na vankúši tak ostane podstatne menej vlasov.
12. Kaderníka nepotrebujem
Farbí ma dcéra, a ak nie, tak suseda. Pravdupovediac, ak ani jedna z týchto osôb nie je odborníčka, asi ťažko vie, čo vaše vlasy potrebujú a ako ich správne farbiť. A to nehovoriac o tom, ak nosíte blond a pravidelne si dávate vlasy odfarbovať.
Možno vidíte, že nie je to také ako by ste chceli, vlasy sú fľakaté a zničené. Stále to však viete zmeniť. Stačí navštíviť profesionálny salón, nechať si vlasy zafarbiť odborníkom a kúpiť si kvalitné produkty.
13. Čím dlhšie vlasy neumyté, tým farba lepšie chytí
Tak toto je asi najväčšia blbosť spomedzi všetkých. Veď predsa čím dlhšie si nechávame vlasy neumyté, tým je na nich viac mastnoty, stylingu a kadečoho. A teda je ťažšie preniknúť pigmentom cez to všetko a vlas pekne vyfarbiť. Dokonca pri farbení šetrnými farbami, akými sú aj tie bez amoniaku, je podstatné mať vlasy čisté. Ale ak používate prírodnú kozmetiku, tak to určite viete.