- 02november2021
Ako to celé funguje?
Dospelý človek má v priemere 100 až 200 tisíc vlasov na hlave a je úplne normálne, že pri umývaní alebo každodennom česaní nejaké tie vlasy vypadnú. Totiž, každý deň stratíme asi 60 až 100 vlasov, v závislosti od hustoty. Viaceré štúdie potvrdzujú, že práve na jeseň je to o čosi výraznejšie.
Vypadávanie vlasov je bežný cyklus, ktorému sa ozaj nikto nevyhne. Čo však vieme ovplyvniť, je predĺženie rastovej alebo prechodnej fázy, a tým predísť nadmernému vypadávaniu vlasov.
Život vlasu prechádza niekoľkými fázami, ktoré sa striedajú.
1. Anagénna fáza produkuje bunky čo spôsobujú rast vlasov, dokonca až o 0,45 mm denne. Ak vlas neodstrihneme, narastie do dĺžky 32 -129 cm. Dĺžka vlasu závisí od doby trvania tejto fázy, ktorá je zvyčajne 2 – 8 rokov.
2. Katagénna fáza resp. prechodná, je približne 2 – 4 týždňová záležitosť, kedy vlas prestáva rásť a spolu s vlasovým folikulom sa posúva k povrchu pokožky, kde sa oddelí od prívodu krvi, no zatiaľ ešte nevypadne.
3. Telogénna fáza je oddychová fáza po dobu 2 – 4 mesiacov, kedy sa vlas postupne dostane k povrchu pokožky a vypadáva. Približne 10 – 15% vlasov je v tejto fáze. Avšak ešte pred ukončením tejto fázy opäť nastáva fáza rastová z daného vlasového vačku.
Vypadávajú mi vlasy!?
Asi takto nejako reagujeme, ak pri česaní zbadáme na kefe viac vlasov ako obvykle. No netreba hneď panikáriť, nemusí ísť okamžite o problém. Podstatné je vedieť odlíšiť, či sa náhodou nejedná len o fázu oddychovú. Vtedy cítiť padanie vlasov, no je pozvoľné a trvá približne mesiac.
Avšak ak dôjde k náhlemu a výraznému úbytku hustoty vlasov, navyše trvá dlhšiu dobu a vlasy sú takpovediac všade, tak toto už problém je, ktorý treba riešiť čím skôr.
Z pohľadu trichologa je to v dôsledku nadmerného uvoľňovania vlasového vlákna z jeho folikulu (vlasového vačku) v nezdravom prostredí vlasovej pokožky.
Jednoduchšie povedané, vlasy vypadávajú pretože korienok je slabý a málo vyživený. Navyše pokožka je stuhnutá, nepohyblivá a neprekrvená. To všetko sa podieľa na nedostatočnom vyživení folikulu, a teda vlások je slabý a takpovediac nedrží už od korienka.
Prečo mi vlasy stále vypadávajú?
Existuje nespočetné množstvo dôvodov a faktorov, ktoré spôsobujú vypadávanie vlasov.
Asi najznámejším dôvodom je stres, trauma, hektické životné obdobie, dedičnosť, choroba a s tým súvisiace silné lieky, hormonálne zmeny, vek, dlhodobé psychické vypätie, nedostatok vitamínov a minerálov ale i zlá či nezdravá životospráva.
Taktiež mechanické, či chemické zásahy do vlasov a pokožky, nesprávne umývanie vlasov, prílišné drhnutie či nevhodné vlasové prípravky, ktoré vysušujú pokožku hlavy.
Poniektoré svojím zložením upchávajú póry, čo znamená, že pokožka nedýcha a je bez výživy. Takto sa vytvára nezdravé prostredie, kde korienok nielenže neudrží, ale ani nie je schopný vyprodukovať nový a zdravý vlas.
Samotné nadmerné vypadávanie, či dlhodobé rednutie vlasov nie je len problémom zvonku. Dokonca väčší podiel na tom má vnútorný stav nášho organizmu, ktorý odzrkadľuje i pokožka hlavy. Je vám niečo povedomé? Tak neprehliadajte signály.
Trápia sa aj muži.
Táto nepríjemná záležitosť netrápi len ženy, ale aj mužov. Dovolím si povedať, že práve u mužov vypadávanie vlasov zasahuje o niečo skôr a častejšie. Vo väčšine prípadov má hlavné slovo i dedičnosť a istá predispozícia.
Rozhodne to netreba podceňovať alebo nebodaj odkladať. Práve naopak. Tento problém treba podchytiť včas, aby sa zmiernil a spomalil ako len bude možné. Pretože ak dôjde k vytvoreniu plešinky, tam už ťažko prebudíme vlasový folikul a podporíme rast. V takomto prípade už žiaden produktívny korienok sa v pokožke nenachádza.
Vedeli ste, že počas tehotenstva je fáza vypadávania pozastavená? Je to ovplyvnené hormonálnymi zmenami, čo spôsobuje, že vlasy sú silné, husté a zdravšie. No po pôrode sa telogénna fáza naplno prejaví, čo je ale úplne v poriadku. Neskôr sa všetko upraví.
Čo s tým vieme urobiť?
Najskôr je podstatné prísť na to, čo nám spôsobuje rednutie vlasov a včas to podchytiť. Nájsť koreň problému je 50% úspechu k možnej náprave.
1. Ak vieme, že obvykle nemáme dlhodobý problém s vypadávaním vlasov, no akonáhle príde jeseň, je to na nevydržanie. Vtedy môžeme urobiť jednu vec, a síce, pripraviť sa na to obdobie. Už koncom leta vieme začať používať preventívne šampón proti vypadávaniu vlasov PLUMPING.WASH
v kombinácii s kondicionérom PLUMPING.RINSE so stimulujúcimi výťažkami zázvoru, petržlenu a žihľavy. Tým eliminujeme celkový dopad jesenných vlasových starostí ešte včas.
2. Dokážeme predĺžiť rastovú či prechodnú fázu vhodnými a účinnými prípravkami. Takými, ktoré sa dostanú cieľovo do vlasovej pokožky, kde spevnia a vyživia korienok. Prírodná kozmetika KEVIN.MURPHY ponúka sérum na podporu hustoty vlasov BODY.MASS pre dámy a pre pánov THICK.AGAIN sérum pre rast vlasov.
3. Šampón proti vypadávaniu vlasov pre mužov STIMULATE-ME.WASH a kondicionér STIMULATE-ME.RINSE s obsahom mäty, gáfrovníka lekárskeho a čierneho pepru dostatočne prekrví a osvieži vlasovú pokožku.
4. Základom je ale mať prečistenú a zdravú pokožku, aby celková starostlivosť a sérum sa dostalo tam, kde má a vytúžené výsledky sa objavili čo najskôr. S tým nám pomôže detoxikačný šampón MAXI.WASH.
5. Z času na čas, tak ako pleti, prospeje peeling pre pokožku hlavy SCALP.SPA SCRUB a vyživujúci, čistiaci šampón SCALP.SPA WASH pre optimálne zdravie pokožky hlavy.
6. Dlhodobé rednutie vlasov už treba riešiť komplexnejšie. Hlavne z vnútra organizmu, a to tým, že znížime najmä prísun sladkostí, cukrov, olejov, tukov, sladkých mliečnych výrobkov, džúsov, alkoholu a nikotínu. Všetky tieto suroviny pôsobia na telo uvoľňujúco, a pri nadmernej konzumácii to platí aj pre korienok vlasu, ktorý tým pádom nie je pevne uchytený.
7. Naopak zvýšme prísun byliniek, vitamínov, chinínu, zinku, železa a selénu, ktoré pôsobia spevňujúco a vyživujúco pre cibuľku vlasu. Celkovo zdravšie stravovanie je širokospektrálny liek.
8. Doprajme si masáž hlavy. Okrem uvoľnenia napätia a stresu, ktorý by bolo tiež dobré čo najviac eliminovať, dôjde k prekrveniu vlasovej pokožky. A keďže k vnútornému vyživeniu korienku dochádza prostredníctvom krvi, zabezpečíme tak všetko potrebné preň zvnútra. V kombinácii so sérom alebo vyživujúcim tonikom prichádza k stimulácii vlasu a vlasovej cibuľky zvonku. Dokonalá kombinácia.
9. Obmedziť žehlenie, kulmovanie vlasov, či časté zosvetľovanie alebo odfarbovanie korienkov, tzv. odrastov je tiež veľmi dôležité. No ak sa nevieme tohto vzdať, tak aspoň by sme mali nájsť čo najšetrnejší spôsob farbenia či zosvetľovania.
Práve takéto služby ponúka kaderníctvo Košice SEES Hair, kde pracujeme s prírodnou kozmetikou KEVIN.MURPHY austrálskeho pôvodu.
10. Určite nechodiť spať s mokrými vlasmi, resp. vlasovou pokožkou, pretože nedýcha, len mokvá. A rovnako tak myslíme na to, že príliš veľa stylingu vlasom tiež neprospieva.
Dôslednosť a pravidelnosť užívania je základom pre dosiahnutie optimálnych výsledkov. Tie sa dostavia približne po 3 mesiacoch, pretože organizmus potrebuje istý čas kým seba i korienok zásobí potrebnými zložkami.